Friday, December 4, 2015

Jak działa cylinder hydrauliczny?




Cylinder hydrauliczny jest mechaniczne urządzenie do przenoszenia siły przez zastosowanie oleju pod wysokim ciśnieniem przeciwdziałającego powierzchni tłoka w cylindrze.

Cylinder zwykle składa się z 4 lub 5 składników:

- Rura
- Tłok (opcjonalnie)
- Pręt
- Dławica
- Zaślepka

W typowym cylindrze hydraulicznym z tłokiem, olej jest podawany na obu końcach za pomocą swego rodzaju "portu". Tłok jest szczelnie połączony z rurą o podwójnie działającej uszczelce, jak również pomiędzy prętem a dławikiem jednego poprzez pojedynczo działające uszczelnienie.

To ciśnienie działające na powierzchnię tłoka powoduje, że  cylinder hydrauliczny wytwarza ruch liniowy. Ponieważ pręt przymocowany jest do tłoka, także się porusza. Zaaplikowanie ciśnienia hydraulicznego przez otwór na jednej stronie tłoka powoduje jego ruch w jednym kierunku, a zastosowanie ciśnienia przez otwór na przeciwległej stronie tłoka powoduje jej ruch w przeciwnym kierunku.

4 comments:

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  2. Jeżeli chodzi o uszczelki, to w hydraulice dużą popularnością cieszą się m.in. uszczelki nitrylowe NBR https://powerrubber.com/kat/oringi-gumowe/oringi/. Takie uszczelki zbudowane są z wytrzymałego kauczuku, który nadaje im wyjątkowej odporności na uszkodzenia, a także ochronę na różne, niesprzyjające czynniki zewnętrzne.

    ReplyDelete
  3. Bardzo ciekawie to zosatło opisane.

    ReplyDelete