Tuesday, March 22, 2016

System hydrauliczny - konstrukcja i praca

Dowolny układ hydrauliczny, który weźmie się pod lupę, wykonany jest z dwóch części; pompy hydraulicznej (która wytwarza ciśnienie) i cylindra hydraulicznego (dostarczającego mechaniczne działanie w odpowiedzi na obciążenie). Cylinder można określić jako lufę wyposażoną w tłok, który płynnie porusza się tam i z powrotem. Cylinder jest naturalnie lufą zamkniętą z obu stron.

Tłok dzieli cylindryczny korpus na dwie części; Koniec pręta, który jest po stronie, z której wchodzi do korpusu cylindra oraz z drugiej, zakrytej strony, zwanej końcówką. Tłok napędzany jest tam i z powrotem od oleju (płynu hydraulicznego). To przesuwa pierścienie i uszczelnienia, które zapobiegają wyciekaniu płynu z jednej części komory tłoka z drugiej strony. To wiąże się z odpowiednim układem montażowym.
Praca układu hydraulicznego

Idea pracy każdego systemu hydraulicznego jest prosta. Ciśnienie zastosowane w jednym punkcie jest przenoszone do innego punktu z wykorzystaniem płynu w ściśliwości, którym jest zwykle olej. Tak więc, gdy pompa wypycha olej do komory tłoka od strony pokrywy, tłok podnosi się do góry. Gdy olej jest zasysany z powrotem przez pompę hydrauliczną z komory, tłok zostaje wepchnięty.
W ten sposób układ hydrauliczny działa na zasadzie przekazywania  siły poprzez płyn nieściśliwy. Za pomocą tłoków o różnych powierzchniach, można osiągnąć zwielokrotnioną siłę. Przy zastosowaniu tej zasady można podnieść cięższy ładunek przy użyciu stosunkowo mniejszej siły.